Yangın Söndürme Sistemleri

Yangın Söndürme Sistemleri

Farklı kurumsal ortamlar, farklı türde yangın söndürme sistemlerine ihtiyaç duyar. Birçok işletme, acil bir durumda korunması gereken pahalı ekipmanlara sahiptir. Aynı şekilde işletmelerin veya binaların büyüklüğü de, ihtiyaç duyulan yangın söndürme sisteminin türünü etkiler. Yangın söndürme sistemlerinin en sık kullanılanlarını şöyle sıralayabiliriz:

1. Kimyasal Söndürme Sistemleri

Bu sistem, yangını azaltmak için kimyasallar veya gaz kullanır. Birçoğu, ateşin kaynağı olan oksijeni bir karşı gazla uzaklaştırır. Daha karmaşık olan bu yapı, standart su sprinklerinden daha fazla bakım gerektirir.

FM-200 Yangın Söndürme Sistemleri

FM-200, genellikle elektronik ekipmanları korumak için özel olarak tasarlanmış bir sistemdir. Hem kimyasal hem de fiziksel mekanizmalar kullanır. Gazı doğrudan yanıcı malzemelerin yüzeyine boşaltır. Sistem, söndürme seviyelerine tipik olarak 10 saniye veya daha kısa sürede ulaşır. Bu aşırı hız nedeniyle yangın, daha az hasar, daha düşük onarım maliyeti ve daha kısa arıza süreleri ile sonuçlanır.

Sprinkler Sistemi

İşiniz bir mağaza veya depo işletmekse, yangın en büyük kabusunuz olabilir. Aynı şekilde bu tehlike her türlü bina için de söz konusudur. Olası bir yangında mobilyalar, eşyalar, evraklar, ürünler ve binanın tamamında kimyasallar nedeniyle alevler hızlıca yayılabilir. Yangın can almasa bile, yıkıcı olabilir. Stoklarınızı, eşyalarınızı ya da binanızı kaybedebilirsiniz. Bu nedenle, sadece bir alarm çalmakla kalmayıp aynı zamanda otomatik olarak yangını söndüren bir yangınla mücadele sistemine sahip olmak gerekir. Sprinkler sisteminin işlevi tam olarak budur. En yaygın yangın söndürme sistemleri arasında sayılan sprinkler araçlar, yangın fıskiyesi olarak da tanınır. Bu fıskiyeler sadece iş binaları için değil, evlerde de olması gereken araçlar olarak öne çıkar. Bir yangın fıskiyesinin bulunması, ev yangınında ölüm ihtimalini yüzde 82 oranında azaltır.

×